Formeras CRM'de Yeni Sipariş Nasıl Oluşturulur?

Formeras CRM’in web sayfasında som menüde yer alan Siparişler kısmını veya cep telefonu uygulamamızdan menü sekmesini içinde yer alan Siparişler sekmesi altındaki + Yeni Sipariş butonuna basarak sipariş oluşturma ekranını açabiliriz. Ayrıca oluşturduğunuz tekliflerin onaylanması durumunda Teklifler içinde var olan Tekliften Siparişe Dönüştür kısmı ile teklif satırlarını otomatik olarak siparişe dönüştürebilirsiniz. Daha sonraSipariş Listesi ve Sipariş Satır listesine de bakacağız.

Yeni Sipariş kısmını açarsak karşımıza aşağıdaki ekran çıkacak. Bu ekranda yer alan bilgileri teker teker inceleyelim.

Firma Seçimi

Cari veya CRM olarak daha önce kayıt ettiğimiz firmalardan Sipariş Oluşturacağınız firmanın ilk iki-üç harfini yazdığımızda aşağıda açılan pencereden çoktan seçmeli olarak sipariş oluşturacağınız firmayı seçiyoruz. İp Ucu: Sistemde kaydı olmayan bir firma için Sipariş oluşturacaksanız Sipariş sayfasında Firma Sekmesinin sağındaki + işaretine tıkladığınızda Yeni Firma Kaydı sayfasına gidersiniz ve yeni Firmayı tanımlayıp kayıt ettikten sonra sistem sizi yeniden yeni Sipariş sayfasına yönlendirir.

Firma Referansı

Harf ve rakam olarak manuel giriş yapabileceğiniz ve oluşturduğunuz Sipariş ile ilişkilendirmek istediğiniz bilgiyi kayıt altına almanıza olanak sağlayan alan. Örnek; Oluşturulan Siparişi kimin tavsiyesi üzerine oluşturuyorsak bu kısma ilgili kişinin adını girebiliriz.

Katagori

Formeras CRM de oluşturacağınız tüm Siparişleri çok daha kolay yönetmek ve raporlamak için sektörünüze göre Sipariş Kategorileri oluştura bilirsiniz. Örneğin: İlk Sipariş / Acil Sipariş / Stok Sipariş / Yurtdışı Sipariş, vb.

Tarih

Sipariş oluşturduğunuz tarih otomatik olarak gelir ancak eğer dilerseniz takvimden başka bir tarih seçebilirsiniz.

Termin

Sipariş teslim etmeniz gereken tarih ve varsa saati bu alana giriyoruz.

Siparişe Satır Ekleme

Sipariş satırlarında dilerseniz ürün / Hizmet Seç kısmından sisteme tanımladığınız stok isimlerinden aratma yaparak çıkan sonuçlardan hazır stok seçebilir veya ürün / Hizmet adı alanına serbest yazı olarak istediğiniz tanımlamayı yazarak teklif satırı oluşturabilirsiniz. Kayıtlı stoklarda stok içine satış fiyatı tanımlanmış ise sistem satı kalemine tanımlanan birim fiyatını getirecektir.

Siparişinizde yer alan ürünleri seçip Sipariş satırlarını doldurduktan sonra Siparişinizi kaydetmeniz gerekir.