Formeras CRM'de Yeni Firma Nasıl Oluşturulur?

Müşterilerinizi, tedarikçilerinizi ve rakiplerinizi tek noktadan yönetme fırsatı. Müşterilerinize, tedarikçilerinize ve rakiplerinize ait bilgilere hızlı bir şekilde internet bağlantınızın olduğu her yerden ulaşabilir ve Formeras Türkçe CRM üzerinde verilerinizi güvenle saklayabilirsiniz.

Formeras Türkçe CRM’in entegre olduğu ön muhasebe programları Logo veya Sysmond’dur. Entegre olduğumuz ön muhasebe programında yer alan bütün cari hesapları ve onlara ait kayıtlı bilgileri otomatik olarak Formeras Türkçe CRM’e aktarıyoruz. Entegrasyon işlemi tamamlandıktan sonra yeni firmalar eklemek için aşağıda anlatılan adımları takip edebilirsiniz.

Eğer entegrasyon kullanmayacaksanız birlikte çalıştığınız müşteri ve tedarikçilerinizi Formeras Türkçe CRM’de oluşturmanız gerekir. Böylelikle bu firmalar ile yapacağınız işlemleri kayıt altına almaya başlayabilirsiniz. Firmalara ait bilgileri saklamak, alacak veya borç bakiyelerini takip etmek, cari hesap ekstresi oluşturmak, paylaşmak ve mutabakat sağlamak mümkün hale gelir.

Sol ana menü üzerinde bulunan “Firmalar” sekmesinin içinde yer alan “Yeni Firma” butonuna tıklayarak yeni firma kaydı oluşturma ekranına ulaşabilirsiniz. Firma bilgisinin girilmesi istendiği her alanda hep bir + işareti göreceksiniz. Bu işareti tıkladığınızda “Yeni Firma” oluşturma sayfasına aktarılırsınız. İşlem yapacağınız firma kayıtlı firmalar arasında yer almıyor ise + butonuna tıklayarak yeni firmanızı oluşturabilirsiniz. Yeni firma oluşturmayı tamamladıktan sonra Formeras Türkçe CRM sizi otomatik olarak işleminize devam etmeniz için bir önceki sayfaya geri gönderir.

Firma kayıtlarınızı tek tek veya Excel listesi olarak “İçeri Aktar” seçeneği ile toplu olarak yapabilirsiniz.

Yeni Firma Kaydı

Sol ana menü üzerinde bulunan “Firmalar” sekmesinin içinde yer alan “Yeni Firma” butonuna tıklayarak yeni firma kaydı oluşturma ekranına ulaşabilirsiniz. Bu ekran oluşturacağınız firmanın standart adres ve cari bilgilerini içermektedir. Bu bölümde gireceğiniz bilgileri sırası ile inceleyelim.

Firma Tipi

Burada oluşturduğunuz firmanın müşteri, tedarikçi, müşteri + tedarikçi veya rakip olduğunu belirliyorsunuz. Aşağıdaki ekranda yer alan firma tiplerinden birini seçebilirsiniz.

Temsilci

Oluşturulan firmadan sorumlu olacak personeli seçtiğimiz alan. Bu alana kayıt ettiğiniz personel  sadece temsilcisi olduğu firmaların bakiyelerini görebilir. Yetkilendirme sayfasında yer alan kısıtlamalar içinde bu şekilde seçilmiştir.

Sektör

Sektör seçeneğinin altında kayıtlı 41 sektör vardır. Sektör seçimi müşterilerinizi ve tedarikçilerinizi sınıflandırma olanağı sağlar. Eğer ihtiyacınız olan sektör listede yok ise + butonuna tıklayarak yeni sektörler oluşturabilirsiniz.

Grup

Grup’u tıkladığınızda karşınıza örnek olarak 4 grup çıkacaktır. A, B, C ve D grubu. Gruplar sekmesini de Firmanıza uygun olarak + butonu ile istediğiniz gibi özelleştirebilir, yeni grup başlığı ekleyebilir veya silebilirsiniz. Grup tercihlerini Formeras Türkçe CRM’i ilk kullanmaya başladığınızda firmanıza en uygun şekilde oluşturmanız önemlidir. İleride alacağınız raporların doğru yorumlanmasında size yardımcı olacaktır.

İskonto (%)

Kayıt ettiğiniz firmaya ait sabit bir iskonto değeri varsa bu alana giriş yapabilirsiniz.

Vade

Kayıt ettiğiniz firmaya ait ödeme vade girişinin yapıldığı alandır. 30/60/90 gün olarak değer girilebilir. Vade tanımlanması yapılmayacak ve peşin çalışılacak firmalar için vade kısmına “ 0 “ yazmanız yeterlidir.

Vade Opsiyon

Kayıt ettiğiniz firma ile ödeme vadesi üzerinden tanımlanan opsiyon gün giriş alanıdır. Örnek olarak müşterinize 30 Gün vade tanımlaması yaptınız. Zaruri gecikmelerden ötürü de vade aşım opsiyonu 10 Gün’ü seçtiniz. Bu tanımlamayı yaptığınız takdirde müşterinizin vadesi 30 gün olarak görünecek ancak vadesi gecen bakiyeler de müşterinizin 30+10 yani 40 gün için opsiyonu olacaktır.

VKN / TCKN

VKN – Kayıtlı cari firmanın 10 haneli Vergi Kimlik Numarası

TCKN- Kayıtlı cari firma eğer bir şahıs firması ise 11 haneli Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kart Numarası

Para Birimi

Kayıt ettiğiniz firmanın fatura işlemi yapılacak ana para birimidir. TL/EUR/USD seçenekleri yer almaktadır.

Açıklama

Kayıt ettiğiniz firma ile ilgili notları girebileceğiniz alan.

Durum

Formeras Türkçe CRM‘de yer alan Potansiyel, Cari, Kaybedilmiş, Bloke durum seçeneklerinden birini seçebilirsiniz. İstediğiniz zaman firmanın durumunu yine bu ekrandan değiştirebilirsiniz. Yaptığınız değişiklik için sistem sizden değişiklik nedenini açıklamanızı isteyecektir.

Potansiyel : Formeras Türkçe CRM‘de firma ismi önünde turuncu kutucuk içinde CRM yazısı ile gösterilir. Bu firma ile ticaret henüz yapılmamaktadır. Çalışmaya aday, potansiyel bir firma olduğu anlamına gelir.

Cari: Aktif olarak çalışılan firmalardır. Firma ismi önünde yeşil kutucuk içinde Cari yazısı ile gösterilir. Bu firma ile fatura alış veya verişi olmuş, ticaret yapılıyor anlamına gelir.

Kaybedilmiş: Geçmişte aktif olarak çalıştığınız ancak artık çalışmadığınız firmalar için bu seçeneği kullanabilirsiniz.

Bloke : Çalışmak istemediğiniz firmalar için Bloke seçeneğini kullanabilirsiniz. Formeras Türkçe CRM o firmanın sayfasına giren tüm kullanıcıları uyaracak şekilde kırmızı bir kutucuk ile firmanın bloke olduğunu size gösterecektir. Çalışmak istemediğiniz firmaları bu şekilde engellemiş olursunuz.

Kayıt Edilen Firmaya Bakiye Tanımlama

Tüm bu bilgileri girdikten sonra Yeni Firma Oluştur butonunu tıklayarak yeni firmanızı Formeras Türkçe CRM’de oluşturmuş olursunuz. Masaüstü muhasebe programı ile entegre olmayan kullanıcılarımız kaydedilen müşterilerine satış faturası veya gider fiş/faturası oluşturabilirler. Firmaya ait açılış bakiyesi belirleyebilirsiniz. Yani onu alacaklı veya borçlu yapabilirsiniz.

İçeri Aktarma

Sol bantta yer alan Firmalar’ın içinde “Firma Listeleri” bulunmaktadır. Bu kısımdan yeni oluşturduğunuz firmaları liste halinde görebilirsiniz.

Açılan Firma Listesi’nin yanında yer alan butonu tıklayarak “İçe Aktar” seçeneğini seçebilirsiniz. “İçe Aktar” seçeneğini kullanarak bütün müşteri ve tedarikçi kayıtlarınızı tek seferde Formeras Türkçe CRM‘e aktarabilirsiniz.

“İçe Aktar” butonuna bastığınızda karşınıza örnek excel şablonumuz çıkacaktır. İçeri aktarmak istediğiniz müşteri listesini örnek şablonumuza uygun olarak oluşturmalısınız. Örnek şablonumuzu “İçe Aktar” butonuna bastıktan sonra açılacak ekrandan indirebilirsiniz.

Firmaları Dışarı Aktarma

Formeras Türkçe CRM‘de kayıtlı olan tüm firmaları “Excel’e Aktar” butonu ile kolaylıkla excel sayfasına aktarabilirsiniz.

Firma Listesi

“Firma Listesi” Firmalar’ın altında yer almaktadır. Firma listesinde şimdiye kadar oluşturulmuş tüm firmaları liste şeklinde görüntüleyebilirsiniz. Filtreler yardımı ile kaydedilmiş tüm müşterilerinizi ihtiyacınıza göre süzdürebilirsiniz.

Listede yer alan sıralamayı ID, ad, telefon, e-posta, temsilci, vade, açıklama, kayıt zamanı ve durumuna göre değiştirebilirsiniz.

Listede yer alan firma isimlerine tıklayarak veya “Düzenle” butonu ile “Firma Detay” sayfasının içine girebilirsiniz.

Değişiklik Hatırlatması

Adres veya fatura bilgilerinde herhangi bir değişiklik yaparsanız bu değişiklik yalnızca değişiklik yapıldıktan sonra oluşturacağınız faturalara yansıyacaktır. Daha önceden oluşturulan faturalar bu değişiklikten etkilenmeyecektir.