Formeras CRM'de Yeni Satış Faturası Nasıl Oluşturulur?

Formeras Türkçe CRM üzerinden Fatura kesebilmek için Formeras Ön Muhasebe kullanıcısı olmanız gerekmektedir. Formeras Türkçe CRM‘i muhasebe yazılımı ile entegre olarak kullanan müşterilerimiz Formeras Türkçe CRM üzerinden fatura kesemez. Sadece Logo veya Sysmond programlarında kesilen faturaları görüntüleyebilirler.

Formeras Türkçe CRM’in web sayfasında sol menüde yer alan “Faturalar” kısmından veya Cep telefonu uygulamanızda menü sekmesi içinde yer alan “Faturalar” altındaki + Yeni Fatura butonuna basarak fatura oluşturma ekranına ulaşabilirsiniz. Ayrıca açtığınız Firma Detay sayfası içinde yer alan mor renk ile tanımlanmış Fatura kutucuğu içinde ki + butonu ile fatura oluşturma ekranını açabilirsiniz.

Yeni Fatura’yı tıklarsanız karşınıza aşağıdaki ekran çıkacaktır. Bu ekranda yer alan bilgileri teker teker inceleyelim. Daha sonra Fatura Listesi ve Fatura Satır listesine de inceleyeceğiz.

Firma Seçimi

Formeras Türkçe CRM‘e kayıtlı cari hesaplarınızdan veya CRM’e potansiyel olarak kayıt ettiğiniz firmalardan birini seçebilirsiniz. Fatura kesmek istediğiniz firmanın ilk iki-üç harfini “Firma” kısmına yazdığınızda aşağıda açılan pencereden kayıtlı firmalar otomatik olarak gelecektir. Sistemde kaydı olmayan bir firma için fatura oluşturacaksanız fatura oluşturma sayfasında “Firma” sekmesinin sağındaki + işaretine tıkladığınızda “Yeni Firma” oluşturma sayfasına gidersiniz. Yeni firmayı tanımlayıp kayıt ettikten sonra sistem sizi yeniden “Yeni Satış/Alış Faturası” sayfasına yönlendirir.

Firma Referansı

Firmaların satınalma siparişlerini tanımlamak için kullandıkları rakam ve/veya harflerden oluşan kısa kodlara referans kodları denir. Çalıştığınız firmaların siparişleri için oluşturdukları referans kodları var ise bu alana yazabilirsiniz. Bu sayede faturanızın hangi referans kodu için oluşturulduğunu görüntüleme ve filtreleme kolaylığına sahip olursunuz.

Kategori

Formeras Türkçe CRM‘de oluşturacağınız tüm faturaları çok daha kolay yönetmek ve raporlamak için sektörünüze göre fatura kategorileri oluşturabilirsiniz. Örneğin: Peşin Fatura, Cihaz Faturası, Komisyon Faturası, Yansıtma Faturası gibi.

Tarih / Saat

Faturayı oluşturduğunuz tarih otomatik olarak gelir ancak eğer dilerseniz takvimden başka bir tarih de seçebilirsiniz.

İskonto

Formeras Türkçe CRM‘de yer alan “İskonto” sekmesinde “İskonto Yok” otomatik olarak seçili gelmektedir. Faturanızda iskonto tanımlamak isterseniz çoktan seçmeli “İskonto Türleri” altında yer alan seçeneklerden birini seçebilirsiniz.

Stopaj

Formeras Türkçe CRM‘de yer alan “Stopaj” sekmesinde “Stopaj Yok” otomatik olarak seçili gelmektedir. “Stopaj” sekmesini tıkladığınızda ülkemizde geçerli stopaj değerleri listelenecektir. Stopaj vergisine tabi birçok firma stopajlı fatura hazırlarken KDV dahil eline geçecek olan rakam üzerinden fatura yazmak ister. Formeras Türkçe CRM stopajlı işlem yapan kullanıcıları için hesaplama aracı geliştirerek basit bir şekilde stopajlı fatura oluşturmalarına olanak sağlamaktadır.

Stopaj Hesaplama Ekranı

Yuvarlak sarı renkli “Özel Hesaplama” butonları her fatura satırının önünde yer almaktadır. Bu butona bastığınızda “Fiyat Hesaplayıcı” penceresi açılacaktır. Açılan bu pencerede ki değişenleri kullanarak hesaplamayı yeniden düzenleyebilirsiniz. Fiyat Hesaplayıcı’ya “Güncelle” dediğinizde yeniden hesapladığınız tüm değerler seçtiğiniz fatura satırına otomatik olarak yansıtılacaktır. Müşterinizden tahsil edeceğiniz net rakamı yazmak sureti ile de hesaplama yaptırabilirsiniz. Formeras Türkçe CRM‘in “Özel Hesaplama” seçenekleri ile stopajlı Fatura oluşturmak ve üzerinde değişiklik yapmak artık çok basit.

KDV

Formeras Türkçe CRM’de faturanızda sabit olarak “Genel KDV” uygulayabileceğiniz gibi her satır için farklı değerlerde KDV de uygulayabilirsiniz.

Ödeme Türü

Faturanızın tahsilatı için müşteriye sunduğunuz ödeme şeklini çoktan seçmeli olarak işaretleyebilirsiniz. Müşterinize sunmak istediğiniz alternatif ödeme yöntemlerini + sekmesi ile sisteme tanımlayabilirisiniz.

Vade

Ödeme vadesini gün olarak girebilirsiniz. Bu alana tanımlayacağınız değerin eksiksiz ve doğru olması önemlidir. Çünkü bu değer Formeras Türkçe CRM‘den alınacak raporları etkileyecektir.

Kur Türü

Formeras Türkçe CRM Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Döviz Kuru sayfası ile tam entegre çalışmaktadır. Faturanızda dövizli birim fiyatı kullanmanız durumunda fatura içinde baz alınacak kur olacaktır. Sistemde kullanılacak kur fatura tarihinizden bir gün önceki TCMB döviz kurudur. Faturada kullanmak istediğiniz kur türünü bu alandan seçebilirsiniz.

Seri No

“Seri No” işlenen faturanın seri numarasını yazacağınız alandır. E-Faturada entegratör firmanın verdiği numara otomatik olarak gelir.

İrsaliye Tarihi

İrsaliye tarihini bu alana yazabilirsiniz.

İrsaliye Seri No

İrsaliye seri numarasını bu alana yazabilirsiniz.

Açıklama

Satış / Alış faturası yazdırıldığında fatura üzerinde görünecek açıklamayı yazınız.

Gizli Açıklama

Bu bölüme yazacağınız bilgiler faturada görünmez. Faturanız ile ilgili özel notlar için ayrılmış bir bölümdür.

Fatura Satır Ekleme

Fatura satırlarında “Ürün / Hizmet Seç”i tıklayarak sisteme tanımlı stok isimlerinden seçebilir veya “Ürün / Hizmet Adı” alanına serbest yazı olarak istediğiniz tanımlamayı yazarak fatura satırı oluşturabilirsiniz. Seçtiğiniz ürün için sisteme tanımlanmış birim satış fiyatını otomatik olarak getirecektir.

Faturanız da yer alan ürünleri seçip fatura satırlarını doldurduktan sonra faturanızı kaydetmeniz gerekir. Kayıt işleminin ardından otomatik olarak aşağıdaki ekran açılacaktır.

Fatura Ön İzleme / Yazdırma

Oluşturduğunuz faturayı kayıt ettikten sonra aşağıda açılan ekranda faturanızı PDF olarak görüntüleyebilirsiniz. Yazdır seçeneği ile faturanızı yazdırabilirsiniz.

Satış / Alış Fatura Listesi

“Satış / Alış Fatura Listesi”ni seçtiğinizde mevcut faturaları görüntüleyebilir ve filtreleler yardımı ile süzdürme yapabilirsiniz. Alt kısımda yer alan liste satış / alış faturalarını en sondan aşağı doğru sıralı bir şekilde getirir. Liste satır başlarında yer alan ok işaretlerine tıklayarak sıralamaları değiştirebilirsiniz. Filtrelediğiniz bilgileri excel’e aktarabilirsiniz.

Satış / Alış Satır Listesi

Yüzlerce fatura içinde gerekli olan satırların bulunması ve analiz edilmesi kolay değildir. Gerekli satırı bulmak için faturaların tek tek açılması ve kontrol edilmesi gerekir. Bu zaman kaybının önüne geçmek için Formeras Türkçe CRM faturalar içindeki satırları tek bir listede karşınıza getirir.  Sayfada yer alan filtreler aracılığı ile aradığınız ürün veya ürün gruplarını saniyeler içinde görüntülersiniz. Filtrelediğiniz bu bilgileri excel’e aktarabilirsiniz.